Meldunek w Berlinie
Planując przeprowadzkę do Berlina należy zadbać o formalności związane z meldunkiem (Anmeldung). W ciągu 14 dni od dnia przyjazdu do Berlina należy zgłosić się do właściwego w danym rejonie urzędu meldunkowego(Bürgeramt). Niedopełnienie obowiązku związanego z meldunkiem grozi nawet karą grzywny. Do meldunku będą potrzebne następujące dokumenty: dokument tożsamości, adres zamieszkania w Niemczech lub umowa najmu ( w przypadku wynajmowania mieszkania) , formularz meldunkowy, dostępny na stronie internetowej właściwego, lokalnego urzędu. Uzyskane zaświadczenie o zameldowaniu, będzie nam potrzebne przy załatwianiu kolejnych formalności tj. zakładanie konta w banku czy ubezpieczenia zdrowotnego.
Wynajem mieszkania w Berlinie
Obecnie znalezienie mieszkania w Berlinie jest bardzo trudnym i czasochłonnym zadaniem dlatego, poszukiwania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie przed przeprowadzką do Berlina . Oferty na rynku nieruchomości cieszą się sporym zainteresowaniem , dlatego właściciele mieszkań przeprowadzają tzw. casting na lokatora. Polega on na tym, że wszyscy zainteresowani, jednocześnie przybywają na oglądanie mieszkania, w określonym dniu oraz godzinie. Po obejrzeniu mieszkania, każdy z zainteresowanych zostawia właścicielowi dane kontaktowe oraz inne, określone przez właściciela informacje np. o planowanym okresie najmu, liczebności rodziny, posiadanych zwierzętach. Właściciel mieszkania może wymagać również następujących dokumentów: zaświadczenie o dochodach z 3 ostatnich miesięcy (bywa, że właściciel wyznacza minimalny próg dochodowy uprawniający do ubiegania się o wynajem mieszkania) , zaświadczenie o niekaralności, Schufa, kopia paszportu. Na podstawie takich danych właściciel dokonuje wyboru oraz kontaktuje się z kandydatem. Po znalezieniu mieszkania, nadchodzi czas na podpisanie umowy i wpłacenie kaucji, która zwykle wynosi równowartość 2-3 czynszów. Przed podpisaniem umowy, aby uniknąć niespodzianek należy, zapoznać się z dwoma pojęciami :
Kaltmiete – podstawowy czynsz za mieszkanie, do którego dolicza się tzw. Nebenkosten czyli m.in. koszty ogrzewania, zużycia wody, pracy dozorcy, wywozu śmieci, pielęgnacji zieleni wokół budynku.
Warmmiete – docelowa, łączna kwota jaką będziesz musiał zapłacić
Upraszczając można to przedstawić następująco :
Kaltmiete + Nebenkosten = Warmmiete
Warto dodać, że w czynszu zazwyczaj nie uwzględnia się kosztów energii elektrycznej. Umowę z dostawcą energii zawieramy oddzielnie. Podpisując umowę należy również zwrócić uwagę na długość okresu wypowiedzenia, informacje dotyczące warunków remontu mieszkania, podwyżki czynszu czy ustaleń z zakresu zbiorowego życia w budynku tj. cisza nocna, sprzątanie.
Wynajem mieszkania w Berlinie
Przed przeprowadzką do Berlina warto też poznać kilka podstawowych informacji o życiu codziennym w danym mieście :
1. Po przeprowadzce do nowego mieszkania w Berlinie należy zadbać o to aby nasze nazwisko znalazło się na skrzynce pocztowej oraz domofonie, gdyż w Berlinie nie posługuje się numerami mieszkań.
2.Prawo jazdy – polskie prawo jazdy jest akceptowane w Niemczech i nie podlega obowiązkowi wymiany jeżeli jest ważne, a twoje uprawnienia do kierowania pojazdem nie zostały cofnięte, zawieszone lub cofnięte w kraju, w którym zostało wydane.
3.Zielona plakietka – jest obowiązkowa gdy poruszasz się samochodem w centrum miasta, w strefie ekologicznej zwanej Umweltzone. Wjazd na dany teren bez plakietki grozi mandatem.
4.Komunikacja miejska – bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska,na którą składa się metro (U-Bahn), szybka kolej miejska (S-Bahn), tramwaje, promy,autobusy. Bilety komunikacji miejskiej możemy zakupić w Internecie, kioskach czy automatach. Zakupiony bilet obowiązuje na określony okres czasu. Co ważne,zakupiony bilet możemy wykorzystać we wszystkich środkach transportu miejskiego i pociągach regionalnych. Oprócz komunikacji publicznej możemy skorzystać z taksówek, Ubera, dobrze funkcjonuje również tzw. carsharing, czyli wynajem samochodu na krótki okres, za pomocą aplikacji mobilnej.
5.Niedzielny zakaz handlu – w niedzielę nie uda się nam zrobić dużych zakupów w Berlinie.
Jeżeli planujesz przeprowadzkę do Berlina i szukasz sprawdzonej firmy przeprowadzkowej zgłoś się do nas. Prześlij listę rzeczy lub wypełnij formularz wyceny, a my prześlemy ci naszą ofertę ! Realizujemy przeprowadzki z Niemiec do Polski lub z Polski do Niemiec.Przeprowadzki Berlin Polska– Transport mebli Berlin